Melanin: Tajemství pigmentu, který chrání naši pokožku

Melanin je pigment přítomný v kůži, který způsobuje její barvu a chrání ji před škodlivými slunečními paprsky. Tento pigment není jen kosmetickou záležitostí, ale také hraje důležitou roli v ochraně pokožky proti UV záření a skrze něj vyvolanému poškození. V tomto článku se podíváme blíže na melanin jako klíčový prvek naší pokožky a jaký má vliv na naše zdraví.

Definice melaninu

Melanin je pigment, který se vyskytuje v kůži, vlasech a očích a dává jim barvu. Tento pigment je produkován melanocyty, které jsou přítomné v pokožce. Melanin slouží jako ochrana proti nebezpečnému UV záření ze slunce. Jeho produkce se zvyšuje při vystavení slunci, což může vést k opálení kůže. Vysoká úroveň melaninu může také snížit riziko rakoviny kůže tím, že absorbujeme škodlivé UV paprsky a bráníme jim tak proniknout do kůže.

Struktura melaninu

Melanin je pigment, který se nachází v kožních buňkách nazývaných melanocyty. Struktura melaninu zahrnuje složitou síť polymerů, které jsou tvořeny aminokyselinami, jako je například tyrosin. Tyrosin se nejprve přeměňuje na dopaquinon a následně na eumelaniny nebo feomelaniny, což jsou dva hlavní typy melaninu.

Eumelaniny mají tmavší barvu a jsou vytvářeny převážně černobílými póly, zatímco feomelaniny mají světlejší odstín a tvoří je žlutobílé póly. Mezi další faktory ovlivňující strukturu melaninu patří pH prostředí a množství kyslíku při tvorbě pigmentu.

Hlavním účelem melaninu je chránit kůži před UV zářením ze slunce. Lidé s vyšším obsahem melaninu mají tedy větší ochranu proti slunečnímu záření. Vznikající množství melaninu také ovlivňuje barvu pokožky, vlasů a oční duhovky u člověka.

Funkce melaninu v kůži

Melanin je pigment, který se nachází v kůži lidí, zvířat a rostlin. Jeho hlavní funkcí je chránit buňky před škodlivým působením ultrafialového záření ze slunce. Melanocyty produkují melanin a umístěním pigmentu do horní vrstvy kůže vytvářejí ochrannou bariéru proti UV paprskům. Dále melanin pomáhá regulovat teplotu těla i podporuje hojení ran, např. po popáleninách nebo odřeninách. Při nedostatku melaninu mohou vzniknout kožní problémy nebo dokonce rakovina kůže. Z toho důvodu je tedy velmi důležité, abychom dbali na ochranu naší kůže před sluncem a pravidelně ji kontrolovali u lékaře.

Výroba melaninu v těle

Melanin je tmavý pigment, který se nachází v kůži, vlasech a očích. V těle se melanin vytváří v melanosomech, specializovaných buňkách ve vrstvě kůže nazvané bazální keratinocyty. Melanosomy obsahují enzym zvaný tyrosináza, který katalyzuje oxidaci a polymerizaci aminokyseliny tyrosinu na dopachrom a následně na melanin. Tyrosináza je také klíčovou složkou procesu tvorby pigmentace u živočichů.

Když jsou bazální keratinocyty stimulovány ultrafialovým (UV) zářením slunce, aktivují proteiny a signalizační molekuly, které řídí migraci melanosomů z buňky do okolních keratinocytů. Tím dochází ke zvýšení množství melaninu v kůži, což chrání buňky před dalším poškozením UV zářením.

V poslední době byla provedena řada studií zaměřených na možnosti ovlivnění tvorby melaninu v těle pomocí různých chemických látek nebo prostřednictvím genové terapie. Tyto objevy mají potenciál pro léčbu onemocnění kůže spojených s nedostatkem melaninu, jako je například albinismus.

Různé typy melaninu

Melanin je pigment, který se nachází v kůži, vlasech a očích. Existují různé typy melaninu, které se mohou lišit svou strukturou a barvou.

Eumelanin je tmavý hnědo-černý melanin, který poskytuje ochranu kůže proti UV záření. Tento typ melaninu může být produkován ve větším množství u lidí s tmavší pletí.

Phaeomelanin je světlejší a má červenohnědou barvu. Tento druh melaninu hraje roli při tvorbě zlatavých a červených odstínů vlasů.

Neuromelanin se nachází v mozku a slouží jako antioxidant pro neuronální buňky. Jeho přítomnost může také ovlivnit riziko neurodegenerativních onemocnění.

Všechny tyto typy melaninu jsou důležité pro ochranu naší kůže a tvarování našeho vnímání krásy. Je důležité chránit svou pokožku před nadměrným slunečním zářením, aby byla schopna produkovat dostatek melaninu pro její správnou funkci.

Vliv melaninu na barvu pleti

Melanin je pigment v kůži, který má klíčový vliv na barvu pleti. Tento pigment je produkován speciálními buňkami zvanými melanocyty, které se nacházejí v epidermis – horní vrstvě kůže. Množství a typ melaninu produkovaného melanocyty se liší podle genetických predispozic jednotlivců. Zároveň mohou být ovlivněny i vnějšími faktory, jako jsou UV záření, stres či hormony.

Melanin se skládá ze dvou druhů pigmentu – eumelaninu a pheomelaninu. Eumelanin je tmavší a absorbuje více UV záření než pheomelanin, což znamená, že osoby s vyšším podílem eumelaninu mají tmavší kůži a jsou lépe chráněni před UV zářením. Naopak osoby s větším podílem pheomelaninu mají světlejší pleť a jsou náchylnější k spálení sluncem.

Zajímavostí je, že melanocytů mají všechny lidské rasy stejný počet. Rozdíl v barvě pleti tedy souvisí s množstvím melaninu produkovaného těmito buňkami. Problémy s produkci melaninu mohou vést k onemocněním, jako je vitiligo nebo albinismus. Tyto stavy mohou způsobit ztrátu pigmentu v určitých oblastech kůže a vést tak ke vzhledovým změnám.

Celkově lze říci, že melanin má důležitou roli při ochraně pleti před škodlivými účinky UV záření. Zároveň ovlivňuje barvu pleti, což je jedna z charakteristických rysů lidského vzhledu.

Melanin a ochrana před slunečním zářením

Melanin je pigment přítomný v kůži, který má klíčovou roli při ochraně proti slunečnímu záření. Tento pigment se tvoří v melanocytech, které jsou umístěny v kůži. Melanin absorbuje sluneční záření a snižuje jeho průnik do kůže, čímž chrání kožní buňky před poškozením a následným vznikem rakoviny kůže. Lidé s tmavší pletí mají více melaninu než lidé s bledší pletí, a proto mají lepší ochranu proti slunečnímu záření. Nicméně každý by si měl být vědom rizika spojeného se slunečním zářením a měl by se chránit pomocí opalovacích krémů s UV filtry nebo nošením ochranných oděvů a klobouků.

Poruchy spojené s melaninem

Melanin je pigment, který se nachází v kůži a má zásadní vliv na její barvu. Poruchy související s melaninem mohou mít různé příčiny a projevy. Mezi nejčastější patří nadměrná tvorba melaninu, která se projevuje tmavými skvrnami na kůži nazývanými pigmentové skvrny. Ty se mohou objevit například po nadměrném vystavení slunci nebo jako důsledek hormonálních změn v těle.

Na druhé straně nedostatečná tvorba melaninu může vést k albinismu – genetickému onemocnění, při němž dochází ke snížení produkce melaninu a k nedostatečné pigmentaci očí, pokožky i vlasů.

Poruchy související s melaninem jsou také spojeny s určitými nemocemi, např. Vitiligem – chronickým onemocněním s autoimunitní příčinou, které se projevuje blednutím kůže a vlasy. Vznik této nemoci způsobuje destrukce melanocytů – buněk produkujících melanin.

Spolu s efekty UV záření je melanin klíčovým faktorem při ochraně pokožky před nebezpečným slunečním zářením. Proto je důležité chránit se proti vlivu UV záření a dodávat tělu látky, které podporují správnou tvorbu melaninu a zajišťují tak její optimální fungování.

Prevence a péče o melanin

Prevence a péče o melanin jsou důležitými kroky v udržení zdravé pokožky. Především je nutné chránit kůži před nadměrným slunečním zářením, které může vést ke snížení množství melaninu nebo dokonce k poškození buněk. Je vhodné používat ochranné krémy s UV filtrem a vyhnout se opalování během nejteplejších hodin dne.

Kromě prevence je také důležité pečovat o již existující melanin v kůži. Jednou z možností je pravidelná exfoliace, která odstraňuje odumřelé kožní buňky a umožňuje tak lepší proniknutí péče do hlubších vrstev kůže.

Pro podporu tvorby melaninu se doporučuje konzumovat potraviny bohaté na antioxidanty, jako jsou například borůvky nebo špenát. Důležité jsou také vitamíny E a C, které pomáhají chránit kůži před poškozením volnými radikály.

Celkově lze tedy říci, že prevence a péče o melanin jsou klíčovými faktory pro udržení zdravé a krásné pokožky.

Závěrem lze konstatovat, že melanin je důležitý pigment v lidské kůži, který zajišťuje ochranu proti škodlivým slunečním paprskům. Jeho produkce je ovlivňována nejen genetickými faktory, ale i vnějšími vlivy jako jsou například UV záření či stres. Různé typy melaninu mají rozdílnou úroveň ochrany a vliv na barvu pokožky. Díky poznatkům o melaninu mohou být vyvinuty lépe účinné a bezpečné kosmetické prostředky pro ochranu kůže před slunečním zářením a souvisejícími riziky.

Publikováno: 07. 10. 2023 / Aktualizováno: 08. 10. 2023

Kategorie: zdraví

Autor: Eliška Křivánková

Tagy: melanin | pigment v kůži