Boj s dětskou angínou: Jak ulev

Angína U Dětí

Co je angína u dětí?

Angína, neboli akutní tonzilitida, je infekční onemocnění, které postihuje krční mandle. Ty se nacházejí v zadní části krku a slouží jako součást imunitního systému, zachycují a ničí bakterie a viry. U dětí je angína velmi častým onemocněním, zejména v předškolním a mladším školním věku.

Příznaky angíny u dětí se můžou lišit v závislosti na věku dítěte a závažnosti infekce. Mezi nejčastější příznaky patří bolest v krku, potíže s polykáním, horečka, bolest hlavy, zvětšené a zarudlé krční mandle s bílými čepy, zduřené uzliny na krku, nechust k jídlu, únava a podrážděnost. U menších dětí se můžou objevit i příznaky jako slinění, zvracení nebo bolesti břicha.

Zánět krku u dětí je obecnější termín, který zahrnuje zánětlivé stavy v oblasti krku, včetně angíny. Zánět krku může být způsoben jak virovou, tak bakteriální infekcí. Virový zánět krku je častější a mívá mírnější průběh. Bakteriální zánět krku, jako je například angína způsobená bakterií streptokoka, vyžaduje léčbu antibiotiky.

Je důležité odlišit angínu od běžného nachlazení, které také může způsobovat bolest v krku. Angína se obvykle projevuje silnější bolestí v krku, horečkou a zvětšenými krčními mandlemi s bílými čepy. Pokud má vaše dítě příznaky angíny, je důležité navštívit lékaře, který provede vyšetření a v případě potřeby nasadí vhodnou léčbu.

Příznaky a projevy

Angína a zánět krku, to jsou strašáci, které znají snad všechny děti i rodiče. Jak je ale od sebe rozeznat a kdy je čas vyrazit k lékaři?

U angíny, kterou způsobují bakterie, se typicky objevuje bolest v krku, která může být opravdu silná a ztěžuje polykání. Děti si často stěžují, že je to "škrábe" nebo "řeže" v krku. Kromě bolesti se objevuje i zarudnutí a otok mandlí, na kterých se můžou objevit i bílé povlaky. Teplota u angíny obvykle vyskočí pořádně nahoru a může dosahovat až 40 °C. Dítě je malátné, unavené, bolí ho hlava a může zvracet. Někdy se přidají i zvětšené uzliny na krku.

Zánět krku, na rozdíl od angíny, bývá nejčastěji způsoben viry. Bolest v krku je mírnější a obvykle ji doprovází rýma, kašel a chrapot. Teplota nebývá tak vysoká jako u angíny a celkově se dítě necítí tak špatně.

Je důležité si uvědomit, že i když se vám příznaky můžou zdát jasné, diagnózu by měl vždycky stanovit lékař. Jen ten dokáže s jistotou říct, jestli se jedná o angínu nebo zánět krku a nasadit tu správnou léčbu.

Příčiny a rizikové faktory

Angína, neboli akutní tonzilitida, a zánět krku, odborně nazývaný faryngitida, jsou u dětí velmi častými onemocněními. Hlavní příčinou obou je infekce, a to buď virová, nebo bakteriální. Viry, jako jsou rhinoviry, adenoviry a enteroviry, jsou zodpovědné za většinu případů. Bakteriální infekce, zejména streptokoky skupiny A, jsou méně časté, ale mohou vést k závažnějším komplikacím. Děti jsou náchylnější k těmto infekcím z několika důvodů. Jejich imunitní systém se stále vyvíjí a není tak odolný vůči infekcím jako u dospělých. Děti také tráví hodně času v těsném kontaktu s ostatními dětmi ve školkách a školách, což usnadňuje šíření virů a bakterií. Kromě infekcí existují i ​​další faktory, které mohou zvýšit riziko angíny a zánětu krku u dětí. Patří mezi ně alergie, suchý vzduch, znečištění ovzduší a vystavení cigaretovému kouři. Děti s oslabeným imunitním systémem v důsledku chronických onemocnění, jako je astma nebo cukrovka, jsou také náchylnější k těmto infekcím.

Diagnostika angíny

Diagnostika angíny u dětí začíná důkladnou anamnézou a fyzikálním vyšetřením od lékaře. Lékař se bude ptát na příznaky, jako je bolest v krku, potíže s polykáním, horečka, zvětšené uzliny na krku a celková únava. Během vyšetření lékař prohlédne krk dítěte, zkontroluje zvětšení mandlí, přítomnost bílých povlaků a zarudnutí.

V některých případech může lékař provést rychlý strep test, který detekuje přítomnost streptokoka skupiny A, nejčastější bakteriální příčiny angíny. Tento test zahrnuje stěr z krku a poskytuje výsledky během několika minut. Pokud je rychlý strep test pozitivní, je diagnóza angíny potvrzena.

V případě negativního rychlého strep testu, ale přetrvávajícím podezření na angínu, může lékař provést výtěr z krku a odeslat ho do laboratoře na kultivaci. Kultivace umožňuje identifikovat specifický typ bakterie způsobující infekci a trvá obvykle 24-48 hodin.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny bolesti v krku jsou způsobeny angínou. Zánět krku u dětí může být také způsoben viry, v takovém případě antibiotika nejsou účinná. Správná diagnóza je proto zásadní pro určení vhodné léčby.

Léčba a domácí péče

Léčba angíny a zánětu krku u dětí se liší v závislosti na příčině. Zatímco virové infekce obvykle odezní samy během několika dní, bakteriální angína vyžaduje antibiotika předepsaná lékařem.

V obou případech existuje řada způsobů, jak ulevit od nepříjemných příznaků a podpořit uzdravení dítěte v domácím prostředí:

Klid na lůžku: Dítě by mělo zůstat doma a odpočívat, aby se zabránilo šíření infekce a podpořilo se uzdravení.

Dostatek tekutin: Pitný režim je klíčový pro prevenci dehydratace a zmírnění bolesti v krku. Vhodné jsou vlažné tekutiny, jako je voda, bylinkové čaje nebo vývar.

Zklidnění bolesti v krku: Bolest v krku lze zmírnit pastilkami, spreji s antiseptickým účinkem nebo ledovými lízátky (pro starší děti).

Vlažná slaná voda: Kloktadlo z vlažné vody se solí může pomoci zmírnit bolest a otok v krku.

Zvlhčovač vzduchu: Suchý vzduch může dráždit krk. Použití zvlhčovače vzduchu nebo pobyt v zamlžené koupelně může přinést úlevu.

Volně prodejné léky: Pro děti starší 6 let lze použít volně prodejné léky proti bolesti a horečce, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Vždy dodržujte dávkování uvedené na obalu a poraďte se s lékárníkem o vhodnosti pro vaše dítě.

Je důležité si uvědomit, že samoléčba může být nebezpečná. Pokud máte podezření na angínu nebo zánět krku u vašeho dítěte, vždy se poraďte s lékařem. Ten provede potřebná vyšetření a určí nejvhodnější léčbu.

Prevence angíny u dětí

Angína, neboli akutní tonzilitida, a zánět krku, často trápí naše nejmenší. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho způsobů, jak těmto nepříjemným infekcím předcházet. Dodržování základních hygienických návyků je klíčové. Učte děti pravidelnému a důkladnému mytí rukou mýdlem a teplou vodou, a to zejména po použití toalety, před jídlem a po příchodu z venku. Důležité je také vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi. Pokud má kamarád vašeho dítěte angínu nebo kašle, je lepší omezit kontakt, dokud se neuzdraví.

Imunitní systém hraje v boji s infekcemi nezastupitelnou roli. Posilujte imunitu vašich dětí pestrou a vyváženou stravou bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a kvalitní bílkoviny. Dostatek spánku a pravidelný pohyb jsou dalšími důležitými faktory pro silnou imunitu. Vhodným doplňkem stravy mohou být i vitamíny, zejména vitamín C a D, ale vždy je lepší konzultovat jejich užívání s dětským lékařem.

V neposlední řadě je důležité dbát na dostatečnou vlhkost vzduchu, a to zejména v topné sezóně. Suchý vzduch vysušuje sliznice dýchacích cest a usnadňuje tak vstup virům a bakteriím do organismu. Pravidelně větrejte a zvažte pořízení zvlhčovače vzduchu. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete výrazně snížit riziko vzniku angíny a zánětu krku u vašich dětí.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud má vaše dítě bolest v krku, je důležité vědět, kdy vyhledat lékařskou pomoc. Zatímco většina bolestí v krku je způsobena viry a samy odezní, některé mohou být způsobeny bakteriemi, jako je streptokoková angína, a vyžadují antibiotika.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud má vaše dítě některý z následujících příznaků:

Potíže s dýcháním nebo polykáním

Nadměrné slinění

Vysoká horečka, která nereaguje na léky proti horečce

Otok krku nebo mandlí

Červené skvrny na zadní straně krku

Vyrážka

Ztuhlost šíje

Bolest hlavy

Bolest břicha

Zvracení

Tyto příznaky mohou naznačovat závažnější stav, jako je epiglotitida (zánět příklopky hrtanové), peritonzilární absces (hnisavý zánět v okolí mandlí) nebo meningitida (zánět mozkových blan).

Navštivte lékaře do 24 hodin, pokud má vaše dítě bolest v krku doprovázenou některým z následujících příznaků:

Horečka

Oteklé a zarudlé mandle s bílými skvrnami

Oteklé lymfatické uzliny na krku

Ztráta chuti k jídlu

Bolest břicha

Nevolnost nebo zvracení

Tyto příznaky mohou naznačovat bakteriální infekci, jako je streptokoková angína.

Pamatujte, že je vždy lepší být v bezpečí a v případě pochybností se poradit s lékařem.

Publikováno: 02. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Eliška Křivánková

Tagy: angína u dětí | zánět krku u dětí